Już dziś zakończ piekło. Nie musisz być ofiarą!

Przemoc domowa przybiera różne formy, ale łączy ją cierpienie. Ofiary przemocy często żyją tuż za ścianą i przechodzą przez piekło po cichu. Warto przełamać strach i powiedzieć dość! Służby dysponują odpowiednimi narzędziami, aby pomóc wydostać się z więzienia, a czasem taka interwencja może uratować życie.

Przemoc domowa to forma agresji fizycznej, emocjonalnej, seksualnej lub ekonomicznej, która ma miejsce w kontekście relacji rodzinnych lub domowych. Jest to poważny problem społeczny, który dotyka ludzi w różnym wieku, płci, pochodzeniu etnicznym i społecznym. Nie zawsze związana jest z użyciem siły.

Najczęstszą formą przemocy domowej jest przemoc fizyczna. Obejmuje to wszelkie działania, które prowadzą do obrażeń ciała, bólu lub cierpienia fizycznego ofiary, jak bicie, szarpanie, duszenie, kopanie, itp.

Przemoc emocjonalna polega na manipulacji emocjami i psychiką ofiary w celu kontroli i zastraszania. Może to obejmować obraźliwe słowa, groźby, zastraszanie, izolację od przyjaciół i rodziny, kontrolę finansów oraz innego rodzaju manipulacje.

Przemoc seksualna to narzucanie działań seksualnych bez zgody ofiary. Przemoc seksualna może mieć formę gwałtu, napaści seksualnej, molestowania seksualnego lub zmuszania do udziału w działaniach seksualnych bez zgody.

Przemoc ekonomiczna obejmuje kontrolę nad finansami ofiary, ograniczanie jej dostępu do środków finansowych lub wywieranie presji ekonomicznej w celu kontroli i zastraszania.

Wszyscy sprawcy przemocy domowej powinni zostać ukarani, a przede wszystkim należy zapewnić bezpieczeństwo i wsparcie ofiarom. Prawo zawsze stoi po stronie pokrzywdzonych, jednak z powodu strachu i zmęczenia psychicznego ofiary często cierpią latami nie informując odpowiednich służb o tym co się dzieje w ich domu. Nie wstydźmy się tego, że ktoś nas rani – to z agresorem jest problem, a nie z nami! Warto pomyśleć o dzieciach, o bliskich, o czasach wolnych od przemocy, aby wykonać pierwszy krok i dać sobie pomóc.

Policjant może natychmiast nakazać sprawcy przemocy opuszczenie mieszkania. Ma to na celu szybkie odizolowanie osoby stosującej przemoc w rodzinie. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie dotkniętej przemocą i odseparowanie jej od agresora. W każdym przypadku to sprawca przemocy opuszcza mieszkanie.

Numer alarmowy 112

W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112 obsługiwanego przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którzy otrzymane zgłoszenie niezwłocznie przekazują bezpośrednio dyżurnym jednostek organizacyjnych policji właściwych miejscowo dla miejsca zdarzenia, pobytu osoby potrzebującej pomocy.

Aplikacja „Alarm 112”

W sytuacji braku możliwości nawiązania połączenia głosowego możliwym jest skorzystanie z uprzednio zainstalowanej bezpłatnej aplikacji, uruchomionej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji „Alarm 112”, która dostępna jest dla dwóch systemów operacyjnych: Android i iOS. Aplikacja pozwala między innymi na zgłoszenie zdarzenia alarmowego jeśli nie można wykonać połączenia głosowego. Pozwala również na dodanie adresów, pod którymi użytkownik najczęściej przebywa, takich jak dom, praca lub inne. Proces rejestracji wymaga wyrażenia zgody na dostęp do lokalizacji obsługiwanego urządzenia (telefonu), co umożliwi precyzyjne wskazanie miejsca zdarzenia z wykorzystaniem mapy.

Aplikacja „Moja Komenda”

Oprócz możliwości kontaktu z osobami obsługującymi telefon alarmowy 112, osoby dotknięte przemocą w rodzinie mogą kontaktować się telefonicznie z dyżurnymi jednostek organizacyjnych policji właściwych ze względu na miejsce zamieszkania. Dzięki aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, osoby dotknięte przemocą w rodzinie mogą uzyskać dostęp do bazy danych zawierającej informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe ponad 8 tysięcy dzielnicowych z terenu kraju, którzy wyposażeni są w telefony komórkowe, a także posiadają indywidualne adresy poczty elektronicznej. Istnieje zatem możliwość nawiązania zarówno kontaktu telefonicznego jak też przesłania korespondencji e-mail do właściwego dzielnicowego.

Dzięki usługom lokalizacyjnym dostępnym w telefonie użytkowników aplikacji odnajduje ona najbliższy policyjny obiekt, wskazuje trasę dojścia lub dojazdu. Aplikacja jest dostępna na Google Play i Apple Store po wyszukaniu „Moja Komenda” lub za pomocą kodów QR.

Platforma „Policja E-usługi”

Na stronie internetowej Komendy Głównej Policji (https://policja.pl/) dostępna jest platforma „Policja E-usługi” również umożliwiająca kontakt z policją. W ramach przedmiotowego portalu dostępna jest także online Centralna Książka Telefoniczna, umożliwiająca wyszukanie danych kontaktowych jednostki organizacyjnej policji właściwej dla miejsca zamieszkania.

Aplikacja „Twój Parasol”

Dla osób doświadczających przemocy w rodzinie lub będących jej świadkami dostępna jest bezpłatna aplikacja mobilna „Twój Parasol”, która stanowi praktyczne i skuteczne narzędzie umożliwiające uzyskanie wsparcia i niezbędnych informacji. Aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie, jednakże na chwilę obecną są to jedynie dane z terenu garnizonu stołecznego (rejon podległy Komendzie Stołecznej Policji). Aplikacja umożliwia m.in. dyskretny kontakt z wcześniej skonfigurowanym adresem e-mail, a także możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach. Aplikacja jest dostępna na Google Play i Apple Store po wyszukaniu „Twój Parasol” lub za pomocą kodów QR.

Policyjny Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie

Dla osób chcących uzyskać fachową poradę możliwym jest także skorzystanie z Policyjnego[b] Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226, czynny w dni robocze w godzinach 09:30-15:30) obsługiwanego przez policjantów z Biura Prewencji KGP.[/b]

Uwaga! Dla uruchomienia procedury „Niebieskiej Karty” nie jest potrzebna zgoda osoby dotkniętej przemocą, zaś:

  • osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, zobowiązane są niezwłocznie zawiadomić o tym policję lub prokuratora,
  • osoby będące świadkami przemocy w rodzinie powinny zawiadomić o tym policję, prokuratora lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Dla przypomnienia warto wskazać, że przemoc w rodzinie, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 218) oznacza jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Udostępnij