Najbardziej lubię to, że mogę pomagać spełniać marzenia

Nieruchomościami zajmuje się od ponad 10 lat. W Lidzbarku Warmińskim znają go prawie wszyscy, co znacznie ułatwia znalezienie klienta. To właśnie on odpowiada za największą sprzedać nieruchomości w regionie. Rozmawiamy z Pawłem Piątkiem, właścicielem Bazy Nieruchomości.

1. Jak długo działa pan na rynku nieruchomości?

Nieruchomościami zajmuje się od 2011 roku. Początkowo pracowałem na rynku olsztyńskim, ale widząc spory potencjał leżący w Lidzbarku Warmińskim zaproponowałem swojemu ówczesnemu szefowi wprowadzenie ofert z naszego miasta, co okazało się słusznym posunięciem. Korzystając z okazji chciałbym pozdrowić Jurka, który wdrożył mnie w tą branżę i dzięki niemu mam pracę, w której się spełniam.

2. Kiedy jest najlepszy czas żeby sprzedać/kupić dom, mieszkanie?

To jest niezwykle trudne pytanie, gdyż zależy od wielu czynników, często od nas niezależnych. Z jednej strony jest potrzeba bytowa bądź inwestycyjna, a z drugiej możliwości finansowo-ekonomiczne. Obecnie panuje przekonanie, że mamy dobry czas na sprzedaż, bo ceny są bardzo wygórowane i drożej nie będzie. Tylko, że podobnie mówiono rok czy dwa lata temu, a ceny nadal rosły. Prawda jest taka, że jeżeli mamy potrzebę kupna nieruchomości, nieważne czy na cele inwestycyjne czy mieszkaniowe, i mamy do tego możliwości finansowe, to nie warto czekać i liczyć, że będzie taniej. Od lat obserwuję, że na rynku lokalnym wahania cen ze względu na koniunkturę są niewielkie i nie ma dużych spadków spowodowanych wojną, pandemią czy innymi zawirowaniami wpływającymi na gospodarkę. Z drugiej strony, gdy mamy potrzebę zbycia nieruchomości (np. ze względu otrzymanego spadku, rozwodu, chęci inwestycji w coś innego) również radzę nie czekać i sprzedać. Pieniądz lubi być w ruchu. 

3. Jak wygląda proces sprzedaży mieszkania przez biuro nieruchomości?

Na początek wystarczy zadzwonić i umówić się na spotkanie. Następnie po oględzinach i weryfikacji stanu prawnego nieruchomości ustalana jest cena ofertowa. Przygotowuję ofertę, robię sesję zdjęciową, także z użyciem drona. Wtedy mogę już prezentować nieruchomość zainteresowanym kupnem. Wspomagam także strony w negocjacjach ceny i ustalaniu warunków sprzedaży, sporządzam umowę przedwstępną, organizuję akt notarialny i wtedy pozostaje tylko finalizacja sprzedaży i przekazanie nieruchomości z protokołami zdawczo-odbiorczymi. Tak więc proces sprzedażowy nie jest taki prosty, a moim zadaniem jako pośrednika jest wsparcie stron swoim doświadczeniem, pomoc w załatwieniu wszystkich formalności i przeprowadzenie transakcji w sposób bezpieczny i jak najmniej stresujący dla obu stron.

4. Jak najszybciej udało się panu sprzedać nieruchomość?

Rekord to chyba kilka minut. Tyle, ile trwała rozmowa telefoniczna po przyjęciu oferty nieruchomości.

5. Jak wygląda rynek nieruchomości w Lidzbarku Warmińskim?

Rynek nieruchomości w naszym mieście jest bardzo specyficzny. Z jednej strony liczba mieszkańców maleje, a z drugiej jest bardzo mało ofert na rynku i duży popyt, co wpływa na ceny. Porównując Lidzbark Warmiński z Bartoszycami czy Górowem Iławeckim, ceny często są o 30-40% wyższe. Myślę, że wynika to z faktu, że mieszkamy w mieście dobrym do życia. Mamy tu tak naprawdę wszystko – darmową komunikację miejską, strefę uzdrowiskową, bulwary, kino, termy, pasaż handlowy i tereny do rekreacji. To wszystko sprawia, że po prostu fajnie jest tu mieszkać, co widzą doceniają osoby, które chcą tu spokojnie spędzić emeryturę.

6. Ile wynosi prowizja od kupna/sprzedaży nieruchomości?

Standardowo prowizja przedstawia się w relacji 2 do 1, czyli 2 procent od sprzedającego i 1 procent od kupującego, ale to też jest uzależnione od wartości nieruchomości i oczywiście negocjacji. Trafiają do mnie klienci, którzy mówią, że inni pośrednicy nie pobierają prowizji od kupujących. Cudów nie ma. W rzeczywistości takie biura działają na wysokiej, często sięgającej nawet 5% prowizji od sprzedającego lub ukrywają prowizję od kupującego pod nazwą opłata za obsługę. Nabywca musi wiedzieć, że kupując nieruchomość przez moje biuro ma komfort bezpieczeństwa transakcji i nie musi się martwić, czy dana nieruchomość jest zadłużona, posiada lokatora lub nieuregulowany stan prawny. Pośrednik jest gwarantem sprawnej i bezpiecznej transakcji, a większość z nas kupuje nieruchomość raz w życiu, więc warto zrobić to dobrze i bez błędów, które mogą nas dużo kosztować. W mojej pracy wszystko jest przejrzyste.

7. Czym sugerować się wybierając biuro nieruchomości?

Przede wszystkim doświadczeniem jakie dane biuro/pośrednik posiada. Warto też zwrócić uwagę żeby pośrednik był z danego miasta lub okolic, by mógł odpowiednio zająć się nieruchomością i znał lokalny rynek.

8. Jakie formalności należy załatwić chcąc sprzedać mieszkanie? Czy pomaga pan w ich załatwieniu?

Polskie prawo jak każdy wie jest skomplikowane i komplikuje się coraz bardziej, podobnie jest z obrotem nieruchomościami. Co kilka lat pojawiają się kolejne dokumenty, które są wymagane do sprzedaży nieruchomości. Ostatnią taką zmianą, która była określona przepisami, ale nie była wcześniej egzekwowana, jest świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu lub budynku. Obecnie jest to wymagane przy każdej transakcji kupna/sprzedaży czy też wynajmu. Najbardziej skomplikowanym procesem sprzedaży nieruchomości jest obecnie obrót nieruchomością rolną i jej zakup przez osobę niebędącą rolnikiem. Wymaga to uzyskania zgody na sprzedaż takiej nieruchomości wydawanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w drodze decyzji administracyjnej. Cała procedura trwa około 3 miesięcy i wymaga przygotowania odpowiedniego wniosku z szeregiem załączników, co dla osoby nie zajmującej się tym na co dzień jest bardzo skomplikowane i frustrujące. Oczywiście pomagam w załatwieniu wszystkich formalności.

9. Jakie nieruchomości najłatwiej i najtrudniej sprzedać?

Zdecydowanie najłatwiej sprzedać mieszkanie w bloku z centralnym ogrzewaniem na niskim piętrze. Zapotrzebowanie na takie nieruchomości jest zawsze największe. Trudniej z kolei sprzedają się duże nieruchomości inwestycyjne, takie jak obiekty hotelowe, czy hale produkcyjne, co wynika  przede wszystkim z ilości potencjalnych klientów.

10. Co najbardziej lubi pan w swojej pracy?

Najbardziej lubię to, że mogę pomagać spełniać marzenia. Każdy chce mieć swój własny kąt, swoje własne cztery ściany. Uwielbiam też obserwować, jak stare warmińskie siedliska, które udało mi się sprzedać, odzyskują swój dawny blask i znów tętnią życiem. Ogromną satysfakcję mam, gdy ktoś początkowo nie do końca mi ufa, a potem dziękuje i za profesjonalną pomoc i poleca mnie swoim znajomym.

Dziękuję za rozmowę.

Więcej o Bazie Nieruchomości Pawła Piątka znajdziesz tutaj: https://www.facebook.com/bazaolsztyn

Bliznieta Ikona Urodziny Facebook Zdjecie w Tle 2
Udostępnij