Noc Kupały to słowiańskie święto obchodzone w najkrótszą noc roku. Jest to czas radości, ognia, wody, miłości i magii, pełen dawnych rytuałów i ludowych wierzeń. Ten wyjątkowy czas warto spędzić w Skolitach, gdzie od wielu lat organizowana jest Skolicka Noc Kupały.
Skolity to niewielka wieś w gminie Świątki, położona niespełna 20 km od Dobrego Miasta. To właśnie tam, nad jeziorem Skolickim, po raz dziesiąty odbędzie się jeden z najciekawszych festiwali w regionie. W tym roku świętowanie rozpocznie się w piątek, 20 czerwca, i potrwa do niedzieli. Skolicka Noc Kupały łączy słowiańskie tradycje z festiwalową atmosferą. Na scenie, znajdującej się tuż przy plaży, do późnych godzin nocnych odbywają się koncerty wyjątkowych artystów. W tym roku wystąpią m.in. Gooral i Dikanda, ale organizatorzy zapowiadają wiele niespodzianek.
Koncerty rozpoczną się późnym popołudniem, a wcześniej będzie można wziąć udział w licznych atrakcjach. Organizowane są różnorodne warsztaty i animacje, m.in. plecenia wianków oraz tworzenia batików. Batik to tradycyjna technika zdobienia tkanin, polegająca na nakładaniu wosku na materiał przed farbowaniem. Wosk chroni pokryte nim miejsca przed wchłonięciem barwnika, dzięki czemu po jego usunięciu powstają charakterystyczne wzory.
Jak co roku na festiwalu nie zabraknie bębnów. W programie przewidziano bezpłatne warsztaty, podczas których będzie można spróbować swoich sił w grze na djembe, dundunach czy kongach. Warto zabrać ze sobą własne instrumenty – podczas festiwalu nie brak okazji do muzycznych jam session, zarówno na polu namiotowym, jak i przy palącym się całą noc ognisku.
Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie puszczanie wianków na wodę – jeden z najbardziej romantycznych zwyczajów związanych z Nocą Kupały. Dawniej młode dziewczęta splatały je z polnych kwiatów i ziół, wierząc, że mają one magiczne właściwości. Gdy nadchodził odpowiedni moment, wianki delikatnie kładziono na wodzie i obserwowano ich ruch. Jeśli wianek płynął daleko, wróżyło to szczęśliwą miłość; jeśli utknął lub zatonął, mogło to oznaczać pecha w uczuciach. Chłopcy często próbowali wyłowić wianki swoich wybranek – jeśli im się to udało, wróżono im wspólną przyszłość.
Skolicka Noc Kupały to również świetna okazja do zakupu wyjątkowych rękodzielniczych wyrobów, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Na festiwalowym jarmarku będzie można znaleźć m.in. unikalne instrumenty muzyczne, gongi, zioła, ręcznie wykonaną biżuterię, wyjątkowe ubrania i wiele innych niepowtarzalnych przedmiotów. Na miejscu działa również punkt gastronomiczny.
Uczestnicy festiwalu mają do dyspozycji pole namiotowe, gdzie za odpowiednią opłatą można postawić przyczepę kempingową lub samochód.
Organizatorem Skolickiej Nocy Kupały jest Stowarzyszenie Multiform.
Patronem medialnym Tegorocznej Warminskiej Nocy Kupały w Skolitach jest Warmia Info!
Więcej informacji o festiwalu i bilety znajdziecie tutaj: https://www.skolicka.pl/
ok
(for.poniewierka.com)