Ogólnopolski Konkurs im. Ireny Kwinto „Życie bajką jest” organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury ma już 29 lat i niezmiennie cieszy się zainteresowaniem. Tak też było w tym roku. Gości ledwo pomieściła sala widowiskowa MDK.
– To niezwykle budujące, że w świecie pełnym pośpiechu, ekranów i algorytmów, wciąż są dzieci i młodzież, którzy z odwagą sięgają po kredkę, pędzel, słowo i tworzą – mówiła Aneta Wiatrak, dyrektor MDK w Lidzbarku Warmińskim podczas finału konkursu, który, jak wspomnieliśmy, mnóstwo zgromadził mnóstwo zainteresowanych osób.
Komisja konkursowa, jak i w latach minionych, miała ręce pełne roboty i jak zwykle postanowiła nagrodzić i wyróżnić sporo prac, które nadesłano nie tylko z naszego powiatu, czy województwa, ale z całego kraju. Finał odbył się 12 kwietnia.
Organizatorzy postanowili, że nagrody i wyróżnienia w tym konkursie będą równorzędne i tak też się stało (lista nagrodzonych i wyróżnionych znajduje się na stronie internetowej MDK).
Na część plastyczną Ogólnopolskiego Konkursu im. Ireny Kwinto „Życie bajką jest” wpłynęło 590 prac! Na część literacką 79 tekstów, w tym 36 utworów pisanych prozą i 43 poetyckich.
Uroczysty finał konkursu uświetniły występy wokalistek: Aleksandry Rybak, Dobromiły Kuształa i Rozalii Kuształa oraz recytatora Władysława Tatarynowicza.
Jednak to nie wszystko. Podsumowano także I Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Rękodzielniczy pt. „Maska karnawałowa 2025”. Na ten konkurs wpłynęło 81 prac z 8 szkół i placówek z terenu naszego województwa oraz 6 zgłoszeń indywidualnych.
Po części oficjalnej publiczność mogła obejrzeć wystawę pokonkursową w galerii MDK. Był też słodki poczęstunek.
Wyeksponowano więc nie tylko prace plastyczne i literackie, ale też wielobarwne maski karnawałowe, które zachwycały kreatywnością i wyobraźnią. Można było zobaczyć wszystkie kolory, materiały i style – od tradycyjnych masek po futurystyczne.
XXIX Ogólnopolskiego Konkursu im. Ireny Kwinto „Życie bajką jest” pod hasłem „Kłobuki, smętki, stwory i potwory” odbywał się pod honorowym patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty i Starosty Powiatu Lidzbarskiego.
Ważnym wydarzeniem dla tego konkursu było wpisanie go w tym roku (zarządzeniem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty) do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
Za rok konkurs będzie obchodził swoje okrągłe 30. urodziny.
Ewa Lubińska




