Raz w roku Lidzbark Warmiński staje się regionalną stolicą tańca nowoczesnego osób z niepełnosprawnościami. A to za sprawą wojewódzkiego turnieju, który odbywa się tutaj od ośmiu lat.
Mówi się, że wiosna jest radosna i tą jej radość podkreśla właśnie Wojewódzki Turniej Tańca Nowoczesnego Osób Niepełnosprawnych organizowany przez Lidzbarskie Stowarzyszenie „Aktywni w Niepełnosprawności” we współpracy z Powiatowym Środowiskowym Domem Samopomocy w Lidzbarku Warmińskim z jego kierownikiem Małgorzatą Jankowską.
– Stawiamy przede wszystkim na integrację, a nie na rywalizację oraz dobrą zabawę – komentuje Agata Misiewicz, prezes stowarzyszenia „Aktywni w Niepełnosprawności”.
Do turnieju organizatorzy zapraszają co roku 10 zespołów. W tym roku ta niecodzienna rywalizacja odbyła się 13 maja w Lidzbarskim Domu Kultury, a jej patronem został burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski. Na turnieju byli również Jarosław Kogut, wicestarosta powiatu lidzbarskiego oraz wiceburmistrz Tomasz Nykiel.
O bezpieczeństwo uczestników dbali, jak co roku, Joannici.
Oprócz rywalizujących ze sobą zespołów tanecznych na scenie pojawili się też inni artyści. Na początek koncert na handpanie dał Michał Orłowski. W trakcie wydarzenia na scenie wystąpiły dwa zespoły tańca – młodzieżowy ze Studia Tańca Dance Control i „Czerwone Korale”.
Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Wszystkie zespoły wykazały się ogromną kreatywnością. Komisja turniejowa, na której czele stała Katarzyna Radulewicz, dyrektor LDK, miała dość twardy orzech do zgryzienia, oceniając zespoły w 10 kategoriach.
W końcu jednak zapadł werdykt:
– W kategorii „efekt zaskoczenia” nagrodę zdobył Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Lidzbarku Warmińskim.;
- w kategorii „opowieść taneczna” nagrodę zdobył Środowiskowy Dom Samopomocy w Piotraszewie;
- w kategorii „kolor na scenie” nagrodę zdobył Środowiskowy Dom Samopomocy w Lidzbarku Warmińskim;
- w kategorii „dobór muzyczny” nagrodę zdobył Środowiskowego Domu Samopomocy w Henrykowie;
- w kategorii „charakteryzacja” nagrodę zdobył Środowiskowy Dom Samopomocy w Żelaznej Górze;
- w kategorii „harmonia ruchu” nagrodę zdobył Środowiskowy Dom Samopomocy z Górowa Iławeckiego;
- w kategorii „wyraz artystyczny” nagrodę zdobyły Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dobrym Mieście;
- W kategorii „taniec zespołowy” nagrodę zdobył Środowiskowy Dom Samopomocy Pieniężno;
- w kategorii „choreografia” nagrodę zdobyły Warsztaty Terapii Zajęciowej Orneta;
- w kategorii „kreatywność” nagrodę zdobyły Warsztaty Terapii Zajęciowej Frombork.
Ewa Lubińska
Fot. Ewa Lubińska























