Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, obchodzony co roku 10 października, jest okazją do refleksji nad stanem zdrowia psychicznego ludzi na całym świecie. W Polsce, jak i w innych krajach, tego dnia podejmowane są liczne działania mające na celu zwiększenie świadomości na temat problemów związanych z psychiką oraz promowanie zdrowego podejścia do życia psychicznego. W bieżących czasach, po pandemii, dbanie o zdrowie psychiczne jest bardziej istotne niż kiedykolwiek wcześniej.
Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka -hasło 2023
W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego zwracają szczególną uwagę na fakt, iż na całym świecie osoby cierpiące na choroby psychiczne w dalszym ciągu doświadczają naruszeń praw człowieka, jak wykluczanie z życia społecznego i dyskryminacja.
Czym jest zdrowie psychiczne ?
Zgodnie z definicją WHO zdrowie psychiczne oznacza nie tylko brak zaburzeń czy choroby, ale także potencjał psychiczny człowieka, który daje mu możliwość zaspokajania własnych potrzeb, realizowania zakładanych celów, uczestniczenia w aktywności społecznej, osiągania sukcesów, odczuwania radości i satysfakcji z życia. Dobre zdrowie psychiczne ma przełożenie na kontakty społeczne i nawiązywanie nowych relacji.
Problemy ze zdrowiem psychicznym mają bardzo negatywny wpływ na funkcjonowania człowieka -jego samopoczucie, aktywność zawodową i relacje międzyludzkie. Według WHO w ciągu najbliższych lat zaburzenia psychiczne będą jednym z głównych problemów zdrowotnych dotykających ludzkość.
Czym mogą objawiać się potencjalne problemy ze zdrowiem psychicznym?
Pierwsze niepokojące objawy problemów ze zdrowiem psychicznym może sygnalizować :
- przewlekły stan obniżenia nastroju,
- dominujące odczucie smutku, przygnębienia
- zaburzenie apetytu – nadmierne zajadanie się lub brak apetytu,
- brak odczuwania przyjemności,
- problemy ze snem,
- poczucie bezsilności, bezsensu życia;
- wahania nastrojów.
Jak zapobiegać ?
Po pierwsze powinniśmy zadbać o wypoczynek, wysypiać się regularnie. Dobrym nawykiem jest również prowadzenie aktywnego trybu życia. Wskazany jest wysiłek fizyczny, który obniża poziom stresu i lęku oraz poprawia samopoczucie. Na nasze samopoczucie ma wpływ zdrowe odżywianie – dieta i nawyki żywieniowe odgrywają znaczące role w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu nerwowego. W jadłospisach warto uwzględnić dania bogate w: witaminy z grupy B, witaminę D3, cynk, kwasy tłuszczowe omega-3, magnez czy selen. Istotne jest ograniczenie przetworzonej i niezdrowej żywności, fast foodów i słodyczy.
Klucz do utrzymania dobrego zdrowia psychicznego kryje się również w kontaktach społecznych. Spędzajmy czas z tymi, których lubimy.
Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku wystąpienia choroby, nic nie jest w stanie zastąpić tradycyjnego leczenia farmakologicznego lub psychoterapii. Wyżej opisane przykłady stanowią jedynie czynnik prewencyjny oraz wspomagający leczenie wielu zaburzeń związanych z funkcjonowaniem mózgu.
Gdzie szukać pomocy ?
- 800 121 212 Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, bezpłatnie, czynny całą dobę.
- 116 123 Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym, bezpłatnie, czynny w godz.: 14–22.
- 116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, bezpłatnie, czynny całą dobę.