Drzewa, krzewy, zioła i kwiaty w lidzbarskich ogrodach biskupich rosną dopiero od kilku miesięcy, ale sporo się już w tym miejscu dzieje.
Latem w ogrodach biskupich mogliśmy wziąć udział w pierwszym balu barokowym. Miejsce to chętnie zwiedzają turyści, ale też uczestnicy takich wydarzeń jak Europejskie Dni Dziedzictwa. W ogrodach odbywają się również: warsztaty fotograficzne „Świadomość pstrykania”, zajęcia edukacyjne dla najmłodszych, czy szkolenia ogrodnicze pod hasłem „Pamiętajcie o tradycyjnych wiejskich ogrodach”.
Ostatnio lidzbarskie ogrody biskupie stały się też sceną teatralną, bo mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego i okolicznych miejscowości zaprezentowali wspomnienia o tym miejscu dawnych mieszkańców zamku w sztuce pt. „Ogrody biskupie w czasach biskupów”.
Przy okazji pożegnano lato i przywitano jesień. I nie był to przypadek, bo we wspomnianych lidzbarskich ogrodach biskupich, a właściwie w ich strefie nazwanej „Teatrem Kwiatów”, znajdują się ogrodowe rzeźby – personifikacje pór roku. Jedna z nich – rzeźba symbolizująca lato została udekorowana przez organizatorów wydarzenia kwietnym wiankiem. Jej żywym odzwierciedleniem na potrzeby przedstawienia była Franceskha Tyranowa, natomiast w jesień wcieliła się Teresa Lipska.
Ale nie tylko te postaci mogliśmy spotkać tego dnia (15 października) w ogrodach biskupich.
– Pojawiło się dwóch biskupów, niegdyś mieszkańców zamku. Był m.in. Teodor Potocki, prymas Polski, sekretarz królewski, w którego wcielił się ks. Roman Chudzik – wspomina Beata Błażejewicz-Holzhey, która reżyserowała wydarzenie. – Pojawił się również Ignacy Krasicki, ostatni rezydent zamku (w tej roli Tadeusz Krenc), wspominając poprzednika, mecenasa sztuki Adama Stanisława Grabowskiego. Przysłuchiwaliśmy się też rozmowie Diotymy (Teresa Deniziak) z Sokratesem (Wiesław Nowosielski). Był Pan Podstoli (Józef Zysk), szwagier biskupa Krasickiego. Była wreszcie jego żona, siostra Brygida de domo Krasicka, primo voto Starzeńska (Barbara Michalak) oraz młody Anglik (Damian Zawada).
Przedstawienie podziwiali mieszkańcy, turyści oraz zaproszeni przez organizatorów mieszkańcy pobliskiego Domu Opieki, prowadzonego przez Zgromadzenie sióstr św. Katarzyny, które wsparli organizacyjnie harcerze z Hufca ZHP Ziemi Lidzbarskiej.
Warto przypomnieć, że ogrody biskupie, w których skład weszły dwie strefy – „Encyklopedia drzew” i wspomniany już „Teatr Kwiatów” jest wynikiem trzeciego etapu projektu „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce.”
Tekst i zdjęcia: Ewa Lubińska