Artystka, której matka jest Warmiaczką, a ojciec Mazurem, w swojej twórczości bada zmiany kulturowe w regionie Warmii i Mazur, głównie związane z przełomem i traumą 1945 roku. Tropi ślady związane z dziedzictwem kulturowym regionu, budową tożsamości regionalnej.
Ważnym wątkiem twórczości artystki jest też dzieciństwo, rodzina, miejsca, w których wzrastamy. Te wszystkie tematy realizuje w rysunku, głównie ołówkowym, ma znakomitą, realistyczną kreskę, ogromną dbałość o szczegóły, intrygujące kompozycje. Na wystawie zobaczymy prace najnowsze, oraz wybór najważniejszych prac z lat wcześniejszych.
Weronika Tadaj-Królikiewicz urodziła się w 1980 roku, w Szczytnie. W roku 2005 uzyskała dyplom w Pracowni Rysunku oraz w Pracowni Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Toruniu i tam w 2010 uzyskała stopień doktora sztuki. Mieszka w Pasymiu. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i fotografią.
Autorka i uczestniczka licznych wystaw w kraju i za granicą, kilkukrotnie nagrodzona w Olsztyńskim Biennale Plastyki „O Medal Prezydenta”, BWA w Olsztynie (w tym Grand Prix w 2015). W 2013 roku otrzymała Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Jej prace rysunkowe znajdują się w zbiorach Muzeum Kresów w Lubaczowie, w kolekcji Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Więcej o artystce znajdziecie na stronie: http://www.weronikatadaj-k.pl
Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 11 kwietnia w Galerii na Poddaszu Zamku Biskupiego w Lidzbarku Warmińskim. Początek o godzinie 18.
Kuratorką jest Małgorzata Jackiewicz-Garniec.
(mat. organizatora)