Nie jesteś sam – skorzystaj z bezpłatnej pomocy

Nie wszyscy wiedzą, że w Lidzbarku Warmińskim funkcjonuje Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, świadczący bezpłatne wsparcie ich ofiarom. W ciągu ostatnich trzech lat z pomocy skorzystało blisko 200 osób.

Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem udziela wsparcia zarówno lidzbarczanom, jak i mieszkańcom okolicznych miejscowości. Placówka pomaga wszystkim ofiarom przestępstw ujętych w Kodeksie karnym. Pomocą obejmowane są osoby indywidualne, całe rodziny, a także świadkowie przestępstw.

Kto zgłasza się najczęściej po pomoc?

Najwięcej osób zgłasza się z problemem przemocy domowej, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, co niestety stanowi poważny problem społeczny. Do punktu trafiają również osoby poszkodowane w wyniku kradzieży, w tym coraz częściej kradzieży internetowej, a także oszustw związanych z zakupami online lub zawieraniem nieuczciwych umów. Wśród zgłaszających są także ofiary wyłudzeń i manipulacji finansowych, które poniosły poważne straty materialne, oraz osoby, które ucierpiały na zdrowiu w wyniku napaści fizycznych. Coraz częściej o pomoc zwracają się również osoby nękane przez stalkerów – byłych partnerów, znajomych lub obcych, których uporczywe działania wywołują u ofiar poczucie zagrożenia i lęku.

Jak działa punkt pomocy i jaką pomoc można uzyskać ?

Pierwszym etapem niezbędnym do uzyskania pomocy jest spotkanie z ekspertem pierwszego kontaktu -Panem Robertem Krupińskim. Podczas pierwszej rozmowy ustala on rodzaj potrzebnego wsparcia. W przypadku potwierdzenia zasadności pomocy, pomaga wypełnić wniosek, który stanowi formalną podstawę do uruchomienia działań pomocowych.

Osoby pokrzywdzone są kierowane do odpowiednich specjalistów, w tym prawnika, który udziela szczegółowych porad, analizuje dokumentację, pomaga sporządzić pisma procesowe i formalne wnioski. Choć prawnik nie reprezentuje klientów w sądzie, wspiera ich w przyznaniu im pełnomocnika z urzędu.
Osoby przeżywające kryzys emocjonalny mogą korzystać ze wsparcia psychologicznego lub terapeutycznego. W trudnych przypadkach dostępna jest również pomoc psychiatryczna, choć te usługi realizowane są w Szczytnie. Dostępni są również mediatorzy , którzy wspierają w rozwiązywaniu konfliktów na drodze polubownej. W wyjątkowych sytuacjach osoby pokrzywdzone mogą otrzymać jednorazową pomoc finansową, która jest przyznawana indywidualnie, w zależności od potrzeb i okoliczności.

Ekspert pierwszego kontaktu Robert Krupiński podkreśla, że każdy przypadek jest traktowany indywidualnie, z pełnym zrozumieniem dla specyfiki sytuacji i potrzeb poszkodowanych. Dzięki kompleksowemu wsparciu osoby pokrzywdzone mogą nie tylko lepiej zrozumieć swoje prawa, ale także skutecznie radzić sobie z konsekwencjami przestępstwa i wrócić do normalnego życia.

Punkt stanowi ważne miejsce dla lokalnej społeczności, gdzie osoby w trudnej sytuacji mogą znaleźć pomocną dłoń i wsparcie na każdym etapie walki o sprawiedliwość.

Punkt mieści się na ul. Wierzbickiego 3a w Lidzbarku Warmińskim, w budynku, w którym znajduje się także bursa międzyszkolna oraz Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy. LPPP działa w ramach Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Prawnej Sapere Aude. Jest jednym z 11 punktów świadczących pomoc w naszym województwie.

Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym w Lidzbarku Warmińskim jest czynny:
  • w poniedziałki w godzinach 14:00–19:00,
  • w piątki w godzinach 8:00–13:00.

Przed wizytą należy skontaktować się telefonicznie pod numerem: 720 703 254.

Mieszkańcy mogą również korzystać z punktu w Bartoszycach, który działa w poniedziałki od 8:00 do 13:00 oraz w czwartki od 14:00 do 19:00. Co istotne, nie obowiązuje rejonizacja – można zgłaszać się do dowolnej placówki.

Sypi

Kopia – Blue Gold Simple Cute Winter Illustration Merry Christmas Holiday Card
Udostępnij