Najwięcej było oszustw internetowych

– Rok 2024 był wbrew pozorom spokojny – mówi szef Prokuratory Rejonowej w Lidzbarku Warmińskim Andrzej Krzywiel – Wpłynęło do nas o 25 mniej spraw, niż w roku 2023.

W roku 2024 w powiecie lidzbarskim dominującymi przestępstwami, którymi zajmowała się lidzbarska prokuratura były oszustwa, głównie internetowe z artykułu 286 par. 1 kodeksu karnego. 

Na drugim miejscu znalazły się przestępstwa, które dawniej u nas dominowały, czyli te przeciwko rodzinie, takie jak znęcanie czy niewłaściwe sprawowanie opieki. Nieco niżej uplasowały się kradzieże, zniszczenie mienia i prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości.

Było też trochę, ale dużo mniej, przestępstw takich jak: podrabianie dokumentów, łamanie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, naruszanie miru domowego, czy wypadki przy pracy.

Łącznie w ciągu roku wpłynęło do Prokuratury Rejonowej w Lidzbarku Warmińskim 952 sprawy. W roku poprzednim było ich 977, czyli, jak wspomniał prokurator Andrzej Krzywiel, liczba tych zdarzeń w minionym roku w stosunku do poprzedniego zmniejszyła się o 25.

Mieszkańców zapewne zainteresuje to, jaką liczbę wśród podejrzanych stanowią obcokrajowcy. Otóż w roku 2024, wśród podejrzanych, sześć osób jest innego obywatelstwa niż polskie, w tym pięciu Ukraińców i jeden Gruzin.

Co takiego zrobili? 

Dwa przypadki obywateli Ukrainy to pijani kierowcy, dwa kolejne dotyczyły oszustw internetowych, a piąty stosował groźby karalne wobec swojego sąsiada. Natomiast Gruzin prowadził samochód pod wpływem alkoholu.

Jeśli porównamy liczbę i charakter przestępstw dokonanych w naszym powiecie przez obcokrajowców, to zwiększyła się ona o jedną osobę, a łamano podobne „paragrafy”. W 2023 roku podejrzani byli o to: Bułgar, Holender, Gruzin, Chorwat i Ukrainiec.

Tak więc nie było w powiecie lidzbarskim żadnego przestępstwa dokonanego przez obcokrajowców przeciwko życiu, zdrowiu, czy wolności seksualnej. 

W Lidzbarku Warmińskim w pewnym momencie pojawiły się pogłoski o napaściach na kobiety, do których miało dochodzić wieczorami.

– Te plotki do nas oczywiście dotarły – mówi prokurator Andrzej Krzywiel. – Policja podjęła wówczas czynności, aby ustalić pokrzywdzonych i okoliczności zdarzeń. Jednak pogłoski nie potwierdziły się.

Natomiast pod koniec roku 2024 doszło do dramatycznego wydarzenia. 11 grudnia policjanci z Komisariatu Policji w Ornecie zostali zawiadomieni o dźgnięciu nożem jednego z mieszkańców miasta.

Szybko ustalili sprawcę. Okazał się nim Łukasz G., który, będąc pod wpływem alkoholu, zadał ciosy innemu mężczyźnie w klatkę piersiową i prawe podudzie.

– Poszkodowany doznał rozedmy podskórnej klatki piersiowej – informuje prokurator. – Pokrzywdzony został przetransportowany do szpitala MSWiA w Olsztynie. Tego samego dnia zatrzymano sprawcę usiłowania popełnienia zabójstwa i na wniosek prokuratora 13 grudnia zastosowano wobec niego tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące.

Niedawno areszt przedłużono o kolejne trzy miesiące. Postępowanie w tej sprawie jest w toku.

Prokuratura na razie nie podaje szczegółowych informacji, np. nie podaje tego, jakie motywy kierowały sprawcą z uwagi na to, że cały czas prowadzi w tej sprawie czynności. Do tematu zapewne wrócimy.

Ewa Lubińska

Udostępnij