Międzynarodowy Dzień Pokoju, jest symbolem skłaniającym społeczeństwo do refleksji nad znaczeniem pokoju na świecie i promowania działań, które mają na celu zapewnienie trwałego pokoju i rozwiązywanie konfliktów. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 1981 roku i od 42 lat stanowi ważny dzień w globalnym kalendarzu wydarzeń.
Historia Międzynarodowego Dnia Pokoju
Pomysł obchodzenia Międzynarodowego Dnia Pokoju narodził się w latach 80. XX wieku, kiedy to świat był spowity wieloma konfliktami zbrojnymi. Idea ta miała na celu podkreślenie konieczności dążenia do pokoju i współpracy międzynarodowej. W rezolucji 36/67 przyjętej przez ONZ 30 listopada 1981 roku zdecydowano, że Międzynarodowy Dzień Pokoju będzie obchodzony co roku 21 września.
Tradycja Dźwięku Dzwonu ONZ
Jednym z najbardziej wzruszających momentów Międzynarodowego Dnia Pokoju jest dźwięk dzwonu w siedzibie ONZ. Dzwon jest darem Japonii dla ONZ i jedną z 50 identycznych kopii dzwonu w Hiroszimie zniszczonej wybuchem bomby atomowej w 1945 roku. Na dzwonie widnieje napis: „Niech żyje absolutny pokój na świecie”
Corocznie, 21 września Sekretarz Generalny ONZ udaje się do Ogrodów ONZ w Nowym Jorku, gdzie o godz. 12 czasu miejscowego uderza „W Dzwon Pokoju”. Moment ten symbolizuje chwilę zadumy i refleksji nad znaczeniem pokoju i współpracy międzynarodowej.
Międzynarodowy Dzień Pokoju nabiera szczególnego znaczenia w obliczu trwającego konfliktu na Ukrainie, który dotyka niewinnych ludzi cywilnych. Obchody tego dnia przypominają nam o pilnej potrzebie działań na rzecz pokoju i rozwiązania konfliktów w sposób pokojowy.
Organizacje międzynarodowe, w tym ONZ, pracują nad mediacją i dyplomacją, aby zakończyć przemoc i pomóc ludności Ukrainy wrócić do normalnego życia.
Jest to także czas, w którym możemy okazać wsparcie i solidarność z ludźmi cierpiącymi z powodu konfliktu nie tylko na Ukrainie, ale także w innych regionach dotkniętych wojnami.
Międzynarodowy Dzień Pokoju przypomina nam, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za dbanie o pokój i dążenie do lepszego, bardziej spokojnego świata, w którym konflikty są rozwiązywane bez użycia przemocy. To wspólna misja całej społeczności międzynarodowej.
SP