Listopadowe rewolucje w prawie: co warto wiedzieć?

Jesienna aura przyniosła ze sobą nie tylko zmianę pogody, ale także znaczące modyfikacje w przepisach prawnych, które wpłyną na różne aspekty życia społecznego. Przedstawiamy najważniejsze z tych zmian:

Kopia – Projekt bez nazwy

ZMIANY W PRAWIE SPADKOWYM:

Od 15 listopada 2023 roku w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące dziedziczenia spadku.
Jednym z kluczowych udogodnień jest uproszczenie procedury odrzucania spadku przez rodziców w imieniu małoletnich dzieci. Wcześniej rodzice musieli uzyskać zezwolenie sądu na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu,  a następnie wnieść oświadczenie o odrzucenie spadku w imieniu swoich dzieci. Rodzice często z niewiedzy pomijali drugą czynność, w skutek czego ich dzieci i tak dziedziczyły spadek. Od listopada procedura staje się znacznie łatwiejsza, gdyż rodzice, o ile sami odrzucają spadek, będą mogli również odrzucić go w imieniu swoich małoletnich dzieci, poprzez złożenie oświadczenia np. przed notariuszem. Dopiero w przypadku braku zgody jednego z rodziców, wymagane będzie zezwolenie sądu.

Kopia – Projekt bez nazwy 1

ZAWĘŻONY KRĄG SPADKOBIERCÓW

Nowe przepisy regulują również krąg osób uprawnionych do dziedziczenia
w tzw. trzeciej grupie spadkowej. Teraz majątek może przypaść co najwyżej dziadkom, rodzeństwu rodziców spadkodawcy oraz ich zstępnych. Cioteczne i stryjeczne wnuki oraz dalsze pokolenia zostały wyłączone
z dziedziczenia.

Kopia – Projekt bez nazwy 2

NIEGODZIWY SPADKOBIERCA

Zmiany obejmują także katalog sytuacji, w których można uznać spadkobiercę za niegodnego dziedziczenia. Dotyczy to osób uchylających się od obowiązku alimentacyjnego i tych, którzy uporczywie unikają opieki nad spadkodawcą, szczególnie w kontekście władzy rodzicielskiej lub małżeńskiego obowiązku wzajemnej pomocy.

NOWE WSPARCIE DLA OSÓB NIESAMODZIELNYCH I ICH OPIEKUNÓW:

Od 1 listopada 2023 roku, do Ustawy o pomocy społecznej wprowadzono nowy katalog wsparcia dla osób niesamodzielnych i ich opiekunów. To ważny komponent polityki społecznej zmierzającej do dezinstytucjonalizacji.

Kopia – Projekt bez nazwy 3

USŁUGI SĄSIEDZKIE

Pod pojęciem „usług sąsiedzkich” rozumie się świadczenia o charakterze opiekuńczym realizowane przez lokalne ośrodki pomocy społecznej, które będą organizowane w miejscu zamieszkania osoby wymagającej pomocy. Usługi te będą świadczone przez osoby mieszkające w najbliższym otoczeniu – sąsiadów.  Osoba świadcząca usługi nie musi posiadać doświadczenia i  kwalifikacji do sprawowania opieki, ale musi spełnić inne wymagania – być pełnoletnia,  nie może należeć do kręgu najbliższej rodziny osoby, dla której mają być świadczone usługi i musi być zaakceptowana przez osobę wymagającą pomocy i organizatora.

Osoba świadcząca pomoc będzie zobowiązana do przejścia szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ale obowiązek przeszkolenia będzie spoczywał na organizatorze tych usług .

Usługi te będą polegały na:

  • Zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.
  • Prostej podstawowej opiece higieniczno-pielęgnacyjnej, która nie będzie wymagać specjalistycznego przygotowania.
  • Pomocy w zapewnieniu kontaktów z otoczeniem.

Organizatorem usług sąsiedzkich będzie gmina właściwa pod względem miejsca zamieszkania osoby, która będzie ubiegała się o przyznanie tego typu usług.

Nie jest jasne, jak usługi te będą finansowane. Rada gminy określi w uchwale, w jaki sposób będą świadczone usługi opiekuńcze tego typu i ile będzie kosztowało ich prowadzenie. Istnieje jednak nadzieja, że w ramach programu Korpusu Wsparcia w 2024r. Gminy otrzymają dotację na realizowanie tego zadania, co zwiększyło by dostępność dla seniorów i być może umożliwiło korzystanie z nieodpłatnej formy wsparcia.
Przepisy nie są obowiązkowe dla Gmin, ale w wiedzy naszej redakcji wynika, że oba ośrodki pomocy społecznej przygotowują się już do wdrożenia tych usług.

Kopia – Projekt bez nazwy 4

OPIEKA KRÓTKOTERMINOWA

Opieka krótkoterminowa jest nowym narzędziem wsparcia opiekunów osób zależnych, którego celem jest odciążenie ich w sytuacjach, gdy nie są w stanie zapewnić ciągłej opieki z różnych przyczyn, takich jak m.in : własna choroba, zobowiązania zawodowe czy potrzeba odpoczynku.
Jest to ważny element ustawy o pomocy społecznej, który ma na celu zwiększenie dostępności i jakości usług opieki nad osobami zależnymi.

Opieka krótkoterminowa będzie dostępna w placówkach pomocy społecznej, takich jak Domy Pomocy Społecznej (DPS), które będą musiały spełnić ściśle określone standardy ustalone przez ustawodawcę. Dzięki temu gwarantowane będzie bezpieczeństwo i dobrostan osób korzystających z tej formy wsparcia.

Kopia – Projekt bez nazwy 5

DWIE FORMY WSPARCIA KRÓTKOTERMINOWEGO

Usługi wsparcia krótkoterminowego mogą być realizowane w formie pobytu całodobowego lub dziennego. Usługi całodobowe  mogą być przyznane na okres nie dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym, z możliwością przedłużenia o kolejne 30 dni w szczególnie uzasadnionych przypadkach, natomiast  w formie pobytu dziennego mogą być przyznane w zakresie od 4 do 12 godzin dziennie, nie dłużej niż 30 dni w roku kalendarzowym, z opcją przedłużenia o kolejne 30 dni w przypadkach uzasadnionych. Warto zaznaczyć, że jedna osoba może korzystać z obu form usług wsparcia krótkoterminowego, ale łącznie nie dłużej niż przez 60 dni w roku kalendarzowym

Aby ubiegać się o przyznanie pomocy w formie usług wsparcia krótkoterminowego, należy złożyć wniosek w ośrodku pomocy społecznej zgodnie z miejscem zamieszkania osoby wymagającej pomocy lub jej opiekuna prawnego.
W kwestii opłat za korzystanie z usług wsparcia krótkoterminowego, obowiązek wnoszenia opłaty ma osoba korzystająca z usług, a następnie gmina, która przyznała te usługi. Jednak gmina nie musi wnosić opłaty, jeśli osoba korzystająca z usług wsparcia krótkoterminowego pokrywa pełną odpłatność.

Kopia – Projekt bez nazwy 6

ZMIANY W SYSTEMIE OPIEKI ZDROWOTNEJ

Pacjenci, mimo otrzymania rocznej recepty, będą mogli nabyć jednorazowo ilość leku wystarczającą na 120-dniową terapię. Dopiero po upływie 90 dni terapii, pacjenci będą uprawnieni do odbioru kolejnej porcji leku. Zmieniono także zasadę
„nie zmieniać” (NZ) na receptach, umożliwiając farmaceutom wydawanie zamienników leków za zgodą pacjenta

NOWE UPRAWNIENIA LEKARZY RODZINNYCH

Lekarze rodzinni zyskali nowe uprawnienia, w tym możliwość wystawiania skierowań na badania tomografii komputerowej tętnic wieńcowych. Ponadto mogą udzielać również kompleksowych świadczeń pacjentom ze stanem przedcukrzycowym, nadczynnością tarczycy oraz osobom z przewlekłą chorobą nerek. Zmiany pojawiły sie w opiece nocnej i świątecznej. Dyżurujący lekarz ma możliwość skierowania pacjentów na badania diagnostyczne.

SP

Udostępnij