Jesień w okolicy

Jesień to pora roku, która zachwyca nas swoją wyjątkową urodą. Drzewa mienią się różnorodnymi kolorami, a powietrze nabiera klarowności i pachnie dymem porządków ogrodowych.  Dla przypomnienia wyjaśniamy, że istnieją dwie różne definicje jesieni: kalendarzowa i astronomiczna.

Czym się różnią?

Jesień kalendarzowa to definicja jesieni, którą wszyscy znamy i stosujemy na co dzień. Rozpoczyna się 23 września i trwa do 21 grudnia. Jest to podział oparty na kalendarzu i wynika z tradycji. W tym okresie mamy okazję cieszyć się przepięknymi krajobrazami pełnymi czerwieni, pomarańczy i złotych odcieni liści drzew.

Ta druga, to jesień astronomiczna opiera się na wydarzeniach astronomicznych. Zaczyna się w momencie równonocy jesiennej, gdy długość dnia i nocy jest taka sama, a kończy się w chwili przesilenia zimowego. To doskonały okres dla miłośników astronomii, gdy noc jest dłuższa, a niebo jest na tyle przejrzyste, że można  podziwiać gwiazdy, planety i inne kosmiczne cuda. W tym roku jesień astronomiczna zbiegła się z rozpoczęciem kalendarzowej.

Dlaczego jesień jest urokliwa?

Niższa temperatura sprawia, że powietrze staje się bardziej klarowne, a kolory w przyrodzie odbierane są przez to jako bardziej intensywne. Ponadto, długość dnia skraca się, co daje nam dłuższe wieczory pełne ciepłych świateł i przytulności.

Oczywiście piękna, jesienna i tym razem bardzo ciepła pogoda  to także doskonała okazja do spacerów. Mamy ogromne szczęście, że zarówno w naszym mieście jak  i najbliższych okolicach jest mnóstwo miejsc gdzie możemy spędzić dobry czas.

Godny polecenia jest jesienny spacer „Szlakiem  Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego”.   

 Budowę Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego rozpoczęto w 1932 roku, a zakończono w 1937r. Był to pierwszy w Prusach Wschodnich systemem obiektów wojskowych służących do obrony. Prawdopodobnie wykorzystano go dopiero w 1945r. podczas zimowej ofensywy 2.  i 3. Frontu Białoruskiego.
Punkt ten jest położony w Nadleśnictwie Orneta- na drodze leśnej prowadzącej z Kaszun w kierunku Mingajn. Szlak ma długość 3 km  – zajmuje spacerkiem ponad godzinę. Ukryte są w nim schrony bojowe oraz fortyfikacje, do których prowadzi 12 wskazówek.
Bez wątpienia spacer szlakiem będzie dobrze spędzonym czasem. Dostarczy Wam sporą dawkę historii i relaksu, a dla dzieci inspirujące będzie samo poszukiwanie ukrytych schronów.

SP

Udostępnij