Andrzejki – czas zabawy i magii, ale też refleksji. Nic więc dziwnego, że mogły się stać okazją uczczenia 120. rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza, tego niekonwencjonalnego, a jednocześnie uniwersalnego pisarza, co zrobiła Miejska Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Warmińskim.
Na wieczór z mistrzem „zrywania masek, piewcą wolności i niezależności” zaprosiły w piątek 29 listopada Grupy Literackie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marcina Kromera w Lidzbarku Warmińskim.
Widzów przywitała reżyserka tego „andrzejkowego” wydarzenia Alicja (nomen omen) Andrzejewska, a następnie młodzież przeczytała performatywnie fragmenty dzieł Witolda Gombrowicza.
Po nich sylwetkę głównego bohatera spotkania przybliżyła Ewa Urban. Przypomniała między innymi o tym, że Witold Gombrowicz aż trzykrotnie był nominowany do literackiej nagrody Nobla, ale niestety żadnej mu nie przyznano.
Widzowie dowiedzieli się, że w okresie pobytu w Argentynie, mimo swojego ogromnego talentu, biega doskwierała mu tak, iż… bywał głodny. Na szczęście zmieniło się to, kiedy opuścił ten kraj i udał się do Francji, gdzie żył do końca swoich dni. Niestety, do Polski wrócić nie mógł.
Ewa Urban, poza znanymi dziełami Gombrowicza, takimi jak Ferdydurke, Trans-Atlantyk, czy Pornografia, wspomniała o Dziennikach pisarza, które są znakomitym dziełem, wartym przeczytania i oczywiście dostępnym w naszej lidzbarskiej bibliotece.
Po prezentacji fragmenty twórczości jubilata przedstawili też dorośli członkowie Grupy Literackiej MBP.
Na spotkaniu był Andrzej – Andrzej Wejngold, lidzbarczanin, którego możemy oglądać na dużym ekranie. Grał między innymi w Polityce Patryka Vegi. Solenizant otrzymał w prezencie – oczywiście, jak na bibliotekę przystało – książkę.
Kolejnym wydarzeniem, na które zaprasza nasza lidzbarska biblioteka oraz obie Grupy Literackie będzie Mikołajkowe posiedzenie teatralne pt. „Satyra prawdę Ci powie”, zaplanowane na wtorek 3 grudnia o 15.00 w sali Urzędu Stanu Cywilnego. Wstęp wolny.
Ewa Lubińska