– To historyczny moment. Lidzbark Warmiński dołącza do liderów zmiany na lepsze. To jest projekt przyszłości – powiedziała podczas oficjalnego otwarcia ciepłowni Paulina Hennig-Kloska Minister Klimatu i Środowiska.
Ciepłownia Przyszłości to projekt stworzony w ramach projektu ogłoszonego w 2021 roku przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Był on współfinansowany z pieniędzy europejskich z Programu Inteligentny Rozwój, przy współpracy Euros Energy i Veolii, która jest właścicielem obiektu.
Czy różni się od innych ciepłowni? Można powiedzieć, że wszystkim, poza funkcją grzania wody w kranach i ogrzewania mieszkań. Tradycyjne ciepłownie wykorzystują do tego celu paliwa – węgiel, olej, czy gaz. Ciepło powstaje w wyniku spalania, czego efektem ubocznym jest emisja szkodliwych pyłów i gazów, w tym cieplarnianych. Ciepłownia Przyszłości do grzania wody wykorzystuje wyłącznie energię słoneczną.
W dużym skrócie działa to następująco. W sezonie „ciepłym” energia słoneczna za pomocą paneli fotowoltaicznych podgrzewa podziemny zbiornik wody, który jest odpowiednio zaizolowany. To taki „termos”, choć to znów duże uproszczenie. W sezonie zimowym, gdy energii słonecznej nie można wyprodukować w odpowiedniej ilości, zgromadzone ciepło, za pomocą efektywnych wymienników i pomp ciepła, podgrzewa wodę w systemie grzewczym. Czyli woda się nagrzewa latem, a grzeje zimą.
Ciepłownia Przyszłości nie produkuje szkodliwych gazów i pyłów. Jest zeroemisyjna. Także niezbędne maszyny, pompy i instalacje elektryczne zasilane są w sezonie ciepłym z fotowoltaiki, więc ciepłownia pracuje bez pobierania energii z krajowej sieci energetycznej. Pobór, ale również niewielki, będzie potrzebny tylko podczas pory „zimnej”.
-Lidzbark Warmiński jest na ustach całej Europy. Dzięki dobrej współpracy z Veolią mamy najnowocześniejszą ciepłownię w Europie, a nasze autobusy ładujemy czystą zieloną energią. Transformacja energetyczna zaczyna się na Warmii, niebawem najnowocześniejszym uzdrowisku w Polsce – powiedział podczas uroczystego otwarcia ciepłowni Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski.
Ciepłownia Przyszłości dostarcza energię cieplną dla mieszkańców Osiedla Astronomów. To projekt przełomowy i innowacyjny, zgodny z unijnymi dyrektywami zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Miejmy nadzieję, że niższe koszty pozyskania energii przełożą się na cenę ogrzewania u odbiorców.
molo
fot. Euros Energy