Oddasz krew u lidzbarskich strażaków

Nie można jej wyprodukować, a jest niezbędna do ratowania życia. Zapotrzebowanie na nią jest zawsze ogromne, a pochodzi od osób, które nie oczekują niczego w zamian. Ty również możesz zostać honorowym krwiodawcą już 5 listopada w Lidzbarku Warmińskim.

Krew wykorzystywana jest przy zabiegach medycznych i operacjach. Z niej produkuje się leki, a transfuzje ratują życie przy najcięższych przypadkach. Niestety, mimo ogromnego postępu medycyny wciąż nie ma zamiennika, więc całe zasoby pochodzą od honorowych krwiodawców. Codziennie krew można oddawać w Szpitalu Powiatowym w Bartoszycach i Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. W Lidzbarku Warmińskim regularnie organizowane akcje, dlatego nie trzeba nigdzie jechać, aby pomóc.

Oddasz krew u strażaków

Tradycyjnie w akcję włączają się strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Nie tylko udostępniają pomieszczenie, ale wielu ratowników jest krwiodawcami. Oni wiedzą najlepiej jak wiele osób potrzebuje krwi, gdyż często są pierwsi na miejscu wypadków. Oczywiście nie trzeba być strażakiem żeby krew oddać. No właśnie, a kto może to zrobić?

Osoby dorosłe i zdrowe

Krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba, która spełnia określone kryteria. Najważniejszymi z nich są wiek i masa ciała – dawca musi mieć od 18 do 65 lat oraz ważyć co najmniej 50 kg. Przed oddaniem krwi każda osoba przechodzi szczegółowe badanie, w tym weryfikację stanu zdrowia i wywiad medyczny, aby wykluczyć choroby zakaźne czy przeciwwskazania zdrowotne, takie jak niedokrwistość, zakażenie wirusowe lub poważne schorzenia przewlekłe. Ponadto, przyszły dawca nie może przyjmować określonych leków i nie może być po niedawnych zabiegach chirurgicznych lub tatuażach (przeważnie wymaga się odczekania kilku miesięcy). Każdy, kto przejdzie pozytywnie badania, może zostać dawcą krwi, aby wspierać potrzebujących i ratować życie.

Korzyści płynące z donacji

Krew oddaje się honorowo i nie otrzymuje się z tego tytułu pieniędzy. Nie oznacza to jednak, że krwiodawcy nie otrzymują różnego rodzaju wsparcia. Przede wszystki osobie, która oddała krew przysługują dwa dni wolnego od pracy. Zwolnienie wystawiane jest na miejscu. Każdy otrzymuje także paczkę czekolad. Oddanie 450 ml krwi (standardowa ilość podczas donacji) jest wysiłkiem dla organizmu, ponieważ prowadzi do chwilowego obniżenia poziomu cukru i minerałów. Czekolada dostarcza szybko przyswajalnych kalorii i cukrów, co pomaga dawcy odzyskać energię, a zawarte w niej minerały, jak magnez czy żelazo, wspierają organizm w regeneracji.

Wręczanie czekolad to także symboliczny gest wdzięczności wobec krwiodawców za ich wkład w ratowanie zdrowia i życia innych osób.

Zostań honorowym krwiodawcą!

W Lidzbarku Warmińskim akcję krwiodawstwa zaplanowano na 5 listopada w godz. 8.00 – 12.00 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Olsztyńskiej 8 (naprzeciwko POLMLEK’u). Przed oddaniem krwi należy zjeść lekkie śniadanie z niewielką ilością tłuszczu. Sama donacja z badaniem i wypełnieniem ankiety trwa około pół godziny. To pół godziny, które faktycznie ratuje życie.

Ważne! Trzeba mieć ze sobą aktualny dowód osobisty!

Fot. fb/KP PSP

Kamil Onyszk

Udostępnij