„Szlaki. Sieci. Połączenia” – to hasło tegorocznej, jubileuszowej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach, która zostanie uroczyście otwarta w piątek, 6 września o godz.11.00 w lidzbarskim zamku biskupów warmińskich.
Hasło tegorocznej dwudziestej edycji Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach można postrzegać wieloaspektowo. Z jednej strony temat daje możliwość pokazania różnorodności dziedzictwa niematerialnego, przede wszystkim mistrzów rzemiosła i rękodzieła przekazujących umiejętności kolejnym pokoleniom.
Po drugie, hasło odwołuje się do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy, czyli inicjatywy promującej współpracę kulturalną z rozwojem turystyki. Obecnie takich szlaków jest 47, a Polska jest częścią 18 z nich. Ale na hasło można spojrzeć też przez pryzmat kultury cyfrowej i cyfrowe bazy danych.
Tak szerokie spojrzenie na temat przewodni Europejskich Dni Dziedzictwa – największego w Europie projektu społeczno-edukacyjnego, a zarazem najważniejszego święta zabytków kultury, sprawia, że czeka nas prawdziwa uczta, podczas której odkryjemy piękno lokalnej kultury.
W tym roku EDD wypełnią dwa weekendy: 7-8 września oraz 14-15 września. Szczegółowy wykaz wydarzeń w regionie, w organizację których tradycyjnie włączyły się nasze instytucje kultury znajdziecie na stronie internetowej Zamku Muzeum Warmińskiego.
Podczas uroczystej inauguracji 20. Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach w piątek 6 września w Muzeum Warmińskim w Lidzbarku Warmińskim. Żuchowski Piotr, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, opowie o roli muzeów w promocji dziedzictwa kulturowego regionu.
Marian Jurak, przewodnik Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK w Olsztynie przeprowadzi nas po szlakach Warmii i Mazur, przybliżając ich historię i potencjał promocyjny.
Będziemy mogli podziwiać także poloneza w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Perły Warmii”, a także zwiedzić zamek i ogrody Muzeum Warmińskiego w Lidzbarku Warmińskim.
Także w ramach 20. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa „Szlaki. Sieci. Połączenia” 7 września o godz. 11.00 w olsztyńskim zamku odbędzie się oprowadzenie pod hasłem „Szlakiem architektury gotyckiej”.
Organizatorzy poprowadzą gości szlakiem zamkowej wieży, oryginalnych XV-wiecznych hurdycji, do XIV-wiecznej piwnicy i pod niezwykłą, storczykową więźbę dachową. Będzie można odkryć te części zamku, które na co dzień nie są prezentowane zwiedzającym.
(Materiał organizatora/ewa)