Ogrody biskupie już otwarte i zachwycają!

Zakończył się III etap realizacji projektów „norweskich” w lidzbarskim zamku. To łącznie 45 mln złotych, które zostały wykorzystane na rewitalizację i konserwację jednego z najpiękniejszych obiektów historycznych w Polsce. Nowością są otwarte od wczoraj ogrody biskupie.

Oficjalna uroczystość kończąca 17 lat realizacji trzech etapów projektu miała miejsce w sobotę, 20 kwietnia w wielkim refektarzu. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele duchowieństwa, władz rządowych i samorządowych, a także osoby bezpośrednio związane z realizacją projektów. Uroczystość poprowadził Piotr Żuchowski Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie pod który podlega lidzbarskie muzeum. 

Oprócz tzw. funduszy norweskich projekty wspierane były środkami rządowymi i własnymi muzeum. Zakres zrealizowanych prac jest bardzo duży i wydano na ten temat kilka książek. Najbardziej charakterystycznymi i widocznymi na pierwszy rzut oka są przebudowane i zrewitalizowane mury otaczające zamek, wyremontowana dawna kuchnia zamkowa, która stanie się miejscem warsztatów i różnego rodzaju projektów dla gości muzeum, przedmurze i ogrody biskupie. Pojawiła się także charakterystyczna budowla, która niweluje różnice w wysokości ścieżki wokół zamku.

Ogrody i trasa na międzymurzach udostępniane do zwiedzania będą w godzinach pracy muzeum. Do końca kwietnia od 9.00 do 16.00 we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków. Muzeum na zamku warto odwiedzić już teraz. Od soboty możemy oglądać nową wystawę pt. Sierociniec Fundacji św. Wojciecha w lidzbarskim zamku 1859-1932. Zaprasza dyrektor muzeum Dorota Jackiewicz-Garniec.

Poniżej materiał wideo z oficjalnego zakończenia projektu wraz z krótką prezentacją ogrodów. Muzyka wykorzystana w filmie została zarejestrowana podczas koncertu organowego w kaplicy zamkowej.

olo

Udostępnij